Skip to content

Jak zostać świetnym blogerem #2 – Blogger vs WordPress

Mija kolejne siedem dni w moim życiu i tak o to pojawia się kolejny wpis dotyczący zakładania blogów. Zanim jednak przejdę do meritum, muszę się z wami podzielić smutną informacją (teraz odpalcie sobie jakąś smutną piosenkę i zacznijcie płakać), dokładnie 03.06.2017 roku mój Facebook został zbanowany. Za napisanie słowa „Pedalskooooo” dostałem bana od założycieli Facebooka, aż na 30 dni. Łączmy się w żałobie…

Przechodząc do tematu właściwego, dzisiaj zajmiemy się rozważeniami na temat idealnej platformy blogowej. Skupię się na porównianiu dwóch gigantów, jakimi są Blogger i WordPress!

Jeżeli nie widzieliście jeszcze poprzedniego wpisu, to bardzo zachęcam! Jak zostać świetnym blogerem #1.

Własność:

Blogger to platforma oferowana przez giganta Google. Jest ona darmowa, niezawodna przez większość czasu i wystarczająca, aby publikować swoje materiały w internecie. Nie jest to jednak nasza własność. Google prowadzi tę usługę i ma prawo ją zamknąć lub wyłączyć dostęp do niej w dowolnym momencie.

W WordPressie używasz dostawcy hostingowego. Masz prawo zdecydować, jak długo chcesz go prowadzić i kiedy chcesz go zamknąć. Posiadasz wszystkie swoje dane i kontrolujesz, jakimi informacjami dzielisz się z osobą trzecią.Znalezione obrazy dla zapytania blogger

Kontrola:

Blogger to dostrojona usługa z bardzo ograniczonymi narzędziami, które umożliwiają wykonywanie tylko określonych zadań w witrynie. Rzeczy, które możesz zrobić na tej platformie, są ograniczone i nie ma możliwości, aby można było je rozbudować, aby zaspokoić potrzebę większych ambicji.

WordPress jest oprogramowaniem open source, dzięki czemu można łatwo go spersonalizować, dodać nowe funkcje itd. Istnieje do niego tysiące wtyczek, umożliwiających modyfikowanie i rozszerzanie domyślnego zestawu funkcji, np. Dodawanie sklepu do witryny, tworzenie portfela, pokazów slajdów itp.

Wygląd:

Motywy WordPress
Blogger domyślnie udostępnia tylko ograniczony zestaw szablonów do użycia. Możesz zmodyfikować kolory i układ tych szablonów przy użyciu wbudowanych narzędzi, ale nie można tworzyć własnych układów ani ich modyfikować. Istnieje kilka niestandardowych szablonów Bloggera, ale te szablony są zwykle bardzo słabe…

Do WordPressa istnieje kilka tysięcy szablonów, któe pozwalają na tworzenie profesjonalnie wyglądających stron internetowych. W sieci można znaleźć szablony WordPressa dostosowane do niemal każdej witryny. Niezależnie od twojej profesji, znajdziesz wiele wysokiej jakości motywów, które można łatwo modyfikować i dostosowywać.Znalezione obrazy dla zapytania wordpress themes free best

Przenoszenie witryny:

Przenoszenie witryny z Bloggera na inną platformę jest skomplikowanym zadaniem. Istnieje znaczne ryzyko utraty SEO (rankingi wyszukiwarek, subskrybentów i obserwatorów podczas ruchu. Choć bloger pozwala na eksportowanie zawartości, dane pozostaną na serwerach Google przez bardzo długi czas, co może odesłać naszego czytelnika w całkowicie inne miejsce.
Korzystając z WordPressa, możesz przenieść witrynę w dowolnym momencie. Możesz przenieść witrynę WordPress do nowego hosta, zmienić nazwę domeny, a nawet przenieść witrynę do innych systemów zarządzania treścią.
Również, gdybyśmy porównali WordPress SEO vs Blogger SEO, doszlibyśmy do wniosków, że WordPress oferuje bardziej rozbudowane narzędzia do pozycjonowania naszej strony.Znalezione obrazy dla zapytania wordpress vs blogger

Bezpieczeństwo:

Korzystanie z Bloggera ma dodatkową zaletę solidnej, bezpiecznej platformy Google. Nie musisz się martwić zarządzaniem zasobami serwera, zabezpieczaniem swojego bloga lub tworzeniem kopii zapasowych.

WordPress jest dość bezpieczny, ale ponieważ jest to rozwiązanie oparte na własnym zakresie, jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo i tworzenie kopii zapasowych. Istnieje wiele wtyczek WordPress, które ułatwiają Ci pracę.

Pomoc z góry:

Blogger oferuje ograniczone wsparcie. Mają bardzo prostą dokumentację i forum użytkowników. Jeśli chodzi o wsparcie, wybory są bardzo ograniczone.

WordPress jednak ma bardzo aktywny system wsparcia społeczności. Istnieje poradnik online, fora społeczności i czaty IRC, gdzie można uzyskać pomoc od doświadczonych użytkowników i programistów WordPressa. Poza wsparciem społeczności istnieje wiele firm oferujących premie premium dla tej platformy.Znalezione obrazy dla zapytania wordpress
Mam nadzieję, że ten wpis również będzie się cieszył taką samą, lub większą popularnością jak Jak zostać świetnym blogerem #1. Niestety jak wiecie, nie opublikuje go na Facebooku, ale wierzę w was, wierzę w to, że tu dotrzecie!


Chcesz widzieć kolejne części? Skorzystaj z Social-Mediów widocznych na górze strony!


„it’s all in fables, locked up in stables” – Bjéar

 • Nie przyłożyłeś się 😉

  Zacznę od własności – owszem platforma nie jest twoją własnością, ale treści możesz pobierać z panelu bloggera oraz usługi takeout a potem zrobić z nimi co ci się podoba.
  Wszyscy straszą, że blogger może zostać zamknięty a jemu stuknie za jakiś czas 20 lat. Jak wiele hostingów działa tak długo ;)? Poza tym każde zamknięcie usługi google wiązało się z bardzo długim czasem na pobranie swoich danych.
  W przypadku wordpressa masz ograniczenia regulaminowe danego hostingu a zarządzasz tylko do czasu kiedy płacisz za usługę. Potem blog może zniknąć z sieci. Natomiast na blogspocie jest masa blogów, które mają nawet +10 lat i nadal są online.
  Dla każdego co innego będzie ważne przy wyborze platformy do blogowania.

  Kontrola – to ile możesz zrobić z wordpressem często zależy od budżetu i/lub czasu. W przypadku bardzo skomplikowanych projektów raczej ciężko o gotowe rozwiązania. Do tego dochodzą ograniczenia serwera – w najtańszych opcjach zazwyczaj znaczne.

  Wygląd – chyba nigdy nie szukałeś szablonów na bloggera. Już kilka lat temu było ich sporo a teraz bez problemu można policzyć w setkach a może i tysiącach. Gotowce i indywidualne. Można tworzyć własne układy.

  Przenoszenie – jeżeli dobrze wykona się tę procedurę, uprzednio podpinając domenę pod bloggera, to można uniknąć strat w seo i statystykach. Przenosiny z bloggera i na bloggerze również możesz zrobić w dowolnym momencie a także bez problemu zmienić nazwę. To, że narzędzi seo jest więcej wcale nie oznacza, że są potrzebne. Na bloggerze masz kilka wbudowanych ustawień, które na wordpressie trzeba rozbudować wtyczkami / odpowiednim szablonem.

  Pomoc – dokumentacja bloggera się ciągle rozrasta a centrum pomocy dostępne jest w wielu jeżykach. Jeżeli chodzi o forum, to znajdują się na nim pracownicy google oraz osoby współpracujące (m.in. ja), więc pomoc przychodzi nie tylko od użytkowników tej platformy, ale także ekspertów. Ze wsparciem prywatnym/premium, również nie ma problemu.