Skip to content

Filmy i seriale, które musisz zobaczyć! – 2/3 #wrzesien2017

W dzisiejszym wpisie poznacie filmy i seriale, na które według mnie należy zwrócić szczególną uwagę. Jest to druga część serii „Filmy i seriale, które musisz zobaczyć!”. Niestety opóźniła się ona o jeden dzień, ale mam nadzieję, że będziecie zadowoleni.

SPOTLIGHT (reż. Tom McCarty, 2015)

Film „Spotlight” jest dowodem na to, że najlepsze scenariusze pisze życie. Spotlight to niewielka komórka dziennikarzy przy redakcji „Boston Globe”. Wpadają oni na trop afery pedofilskiej z udziałem księży katolickich w USA. Po licznych wywiadach z pokrzywdzonymi, rozmowach z prawnikami, wyciągania dokumentów z archiwum odkrywają, że pedofilia w kościele jest dużo większym problemem niż sądzili, nie tylko w Ameryce, ale również na świecie. Po blisko roku działań publikują serie artykułów. W ostatniej scenie filmu telefony w redakcji się rozdzwoniły. Po pierwszym opublikowanym artykule wiele ofiar księży znalazło w sobie odwagę, aby opowiedzieć o swojej historii. Film z jednej strony pokazuje skalę problemu w kościele katolickim gdzie ofiarom zamykano usta i robiono z tego temat tabu. Z drugiej strony pokazuje na czym polega rzetelne dziennikarstwo.

PRZEŁĘCZ OCALONYCH (reż. Mel Gibson, 2016)

Jeżeli chodzi o filmy z motywami religijnymi to Mel Gibson jak zwykle pokazał klasę. Film przedstawia historię adwentysty dnia siódmego (jedno z wyznań protestanckich) Desmonda Doss’a, który po wybuchu II wojny światowej zostaje powołany do wojska. Jednak Desmond Doss jest wierny swoim poglądom, zabicie drugiego człowieka uważa za ciężki grzech i odmawia przyjęcia broni. Sąd wojskowy ma go skazać za niewykonywanie rozkazów i wtedy z pomocą przychodzi mu jego ojciec. Desmond zostaje przydzielony do sanitariuszy, przechodzi całe szkolenie – oczywiście wszystko bez użycia broni. Dni próby nadeszły gdy został skierowany na Okinawę. Zachowując zimną krew oraz utrzymując nadzieje w swoim bogu uratował kilkudziesięciu rannych żołnierzy z pola walki. Pomógł również rannym Japończykom. Zachęcam do zapoznania się z postacią Desmonda Doss’a. Śmiało mogę stwierdzić, że na tym filmie uronicie łezkę.

BREAKING BAD (reż. Tom McCarthy, 2008-13)

Doceniasz własnego nauczyciela chemii? Nie. To właśnie o tym jest ten film. Niedoceniony nauczyciel chemii Walter White w ogólniaku oraz dorabiający kasjer w myjni samochodowej dowiaduje się, że ma raka płuc. Potrzebuje pieniędzy na leczenie oraz chce pozostawić coś po sobie dla żony i niepełnosprawnego syna szuka sposobu na zarobienie dużych pieniędzy w krótkim czasie. Wpada na swojego dawnego ucznia – dilera metamfetaminy – i postanawia pomóc mu w profesjonalnej a nie garażowej produkcji (jak na chemika przystało). Serial pokazuje całą drogę Waltera White od niedocenionego chemika, po pośrednika miejscowej mafii, aż po przybranie pseudonimu Heisenberg. Jednocześnie obserwujemy metamorfozę White. Staje on się porywczy i pewny siebie. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że przez pierwszy sezon trzeba trochę przebrnąć, żeby zrozumieć na czym polega cała historia. Od kolejnych sezonów nie będziecie mogli się oderwać.

DUNKIERKA (reż. Christopher Nolan, 2017)

Oglądając ten film nie możecie liczyć na sceny przepełnione akcją i dialogami, więc na czym polega fenomen tego filmu, którego budżet wynosił 100 mln dolarów, a przychody brutto ponad 470 mln dolarów. Przenosimy się już drugi raz w czasy II wojny światowej. Film przedstawia historię ewakuacji żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich z francuskiej Dunkierki na Wyspy brytyjskie. Wszystko pokazane jest z perspektywy lądu, wody i powietrza. Cała historia pokazana jest również z perspektywy szeregowca Tommy’ego, który za wszelką cenę próbuje się dostać do kraju. Miał on jednak wielkiego pecha, za każdym razem jego statek tonął a on wracał na ląd. Film jest dziełem sztuki pod względem wykorzystania techniki filmowej. Ujęcia, wraz ze świetnie zsynchronizowanym dźwiękiem są wręcz idealne i dlatego warto obejrzeć ten film. Zwłaszcza, że kręcono go kamerę IMAX 70 mm. Takiego formatu nie użyto w dużej produkcji od wielu lat!

TELEFONISTKI (reż. Carlos Sedes, 2017)

Serial, który zawładnął moim sercem. Zobaczyłem go w polecanych akurat, gdy zaczynałem pracę w call center. Oczywiście czułem się zobligowany, do spojrzenia jak kiedyś wyglądały centrale telefoniczne. Serial ten opowiada o przepięknej historii pewnej pary. Poznają się za młodu, razem uciekają do wielkiego miasta i? I się gubią, nie trafili na siebie przez kilkanaście lat, aż główna bohaterka zaczyna pracę jako telefonistka. W ciągu tej historii możemy zobaczyć również wątek kryminalistyczny, więcej nie chce wam zdradzać. Czekam na komentarze, jak wam się podobało! Serial do obejrzenia na Netflixie.


Poznaliście kolejnych 5 filmów i seriali, które moim zdaniem są warte obejrzenia. Zachęcam was również do zapoznania się z poprzednim rankingiem. Jeśli zamierzacie obejrzeć lub jeśli już widzieliście których z filmów i seriali, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzu pod wpisem, oraz udostępnicie post dla swoich znajomych. Brzmi jak reklama zjebanego Youtubera? Życie.